Raná – Vrch Raná je široko daleko považován za Mekku českých paraglidistů. Na vzduchoplavce vznášející se nad krajinou Českého Středohoří se jezdí dívat celé rodiny i s malými dětmi. Je to pro ně bezva výlet, příjemná procházka. A právě jedna taková procházka se stala pro pana S. nepříjemným zážitkem, se kterým se nám neváhal svěřit.
Kopec Raná se svou nadmořskou výškou 457 metrů byl v minulosti prohlášen za národní přírodní rezervaci. Tradicí se tu stala pastva koz a ovcí. Pan S., který na kopec často chodí se svými psy, vzpomíná, jak to tu za dřívějších časů vypadalo. „S pejsky jsme při tréninku občas mávli na pastevce se stádem a jeli dál, taková fajn romantika,“ píše veřejně na svém facebooku.
Situace na Rané se ale měla záhy změnit, pan S. byl zděšen šokujícím nálezem. „Desítky mrtvých ovcí poházených v křovinách i na louce,“ pokračuje ve svém příspěvku na sociální síti. Zvířecí ostatky v podobě kostí i kůží se měly povalovat u ohrad, kde se ovce běžně pásly.
Redakce se s touto informací obrátila na Státní veterinární správu, které nález tlejících ovcí v okolí Rané dosud nikdo nehlásil. Veterináři přistoupili k okamžitému řešení. „Ještě tentýž den provedli zaměstnanci Krajské veterinární správy šetření Vašeho sdělení, jehož výsledkem bylo sebrání 1 pytle kostí (15 kg) chovatelem ovcí a majitelem pozemku, který kosti předal asanačnímu ústavu,“ uvedla ve zprávě inspektorka veterinární hygieny Ústí nad Labem Svetlana Drážďanská.
Zvířecí pozůstatky volně pohozené v přírodě jsou přitom potenciálním zdrojem rizik pro zdraví lidí a zvířat. Chovateli uhynulého zvířete hrozí podle krajských veterinářů za podobné jednání pokuta ve výši až 500 tisíc korun.