Lounsko a Žatecko - Na 10,1 procenta se zastavila míra nezaměstnanosti na konci ledna na Lounsku a Žatecku. Je to o pouhé dvě desetiny procentního bodu více než na konci roku. Okres Louny je nyní na 13 místě v žebříčku nezaměstnanosti v Česku. Na špici nelichotivého žebříčku je Bruntál s 13,6 procenty. Následuje Mosta a Ústí nad Labem. Celorepublikový průměr činí 7,7 procenta.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenaly 4 regiony - Trutnov (o 1,1 %), Mladá Boleslav (o 0,7 %), Brno-město a Nový Jičín (shodně o 0,3 %). Naopak nárůst eviduje ÚP ČR v 73 okresech. Největší hlásí Jeseník (o 11,5 %), Písek (o 10,8 %), Jindřichův Hradec (o 10,5 %), Prachatice (o 8,2 %) a Domažlice (o 7,6 %).
Situace na pracovním trhu odpovídala v uplynulém měsíci běžnému vývoji na trhu práce začátkem roku. „V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Na základě značného poklesu teplot došlo k výraznému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví. Výrazně vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR a také lidí, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody," říká Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.
Zároveň se ale zaměstnavatelé snaží udržet si stávající obsazení pracovních pozic. V některých regionech dokonce nezaměstnanost klesla, a to díky větší sněhové nadílce, a tím pádem rozjezdu turistického ruchu.
V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale s největší pravděpodobností se nedostane na loňské hodnoty. S rozjezdem jarních sezónních prací pak začne opět klesat.
Na trhu je nedostatek řidičů nákladních aut
Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o řidiče nákladních automobilů, pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center, pracovníky v ostraze, uklízeče, pomocníky v kancelářích a hotelích, skladníky a v některých regionech také o instruktory lyžování. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, elektrikář, elektromechanik, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, strojírenští technici, manipulační a montážní dělníci, stavební specialisté a obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance. Dále se uplatní IT specialisté, grafici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví (lékaři a zdravotní sestry) i v sociální oblasti. Přednost dávají zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.
Česko je na tom v porovnání s Evropou ještě dobře
Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání a vychází z výsledků za prosinec 2014, ukazuje, že se Česká republika drží dlouhodobě pod průměrem EU (jde se o sezónně neočištěná data): ČR 5,7 %, EU28 9,7 %. Méně nezaměstnaných než v České republice evidovaly příslušné úřady na Maltě (5,6 %), v Rakousku (5 %) a v Německu (4,5 %). Nezaměstnanost převyšující průměr EU28 byla ve Slovinsku (10,1 %), v Irsku (10,3 %), ve Francii (10,6 %), v Bulharsku (11,3 %), Itálii (12,1 %), na Slovensku (12,7 %), v Portugalsku (13,6 %), na Kypru (16,5 %), v Chorvatsku (17,1 %) a ve Španělsku (23,4 %). Za Estonsko, Řecko, Lotyšsko, Maďarsko a Velkou Británii zatím nejsou údaje za prosinec k dispozici.