Louny - U příležitosti mezinárodního Dne památky obětí holokaustu, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN poprvé v roce 2005, se uskutečnilo v neděli 27. ledna u synagogy v Hilbertově ulici vzpomínkové setkání, na němž k přítomným krátce promluvili o historii i současnosti starosta města Pavel Janda, místostarosta Vladimír A. Hons a zastupitel Jan Kerner.
Datum uctění památky obětí bylo vybráno v souvislosti s osvobozením německého koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau (Osvětim – Březinka) dne 27. ledna 1945.
74 let od osvobození Osvětimi
největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim osvobodili vojáci Rudé armády v sobotu 27. ledna okolo 15. hodiny. Osvobození se dočkalo přibližně 7 000 bývalých vězňů, převážně Židů. Vedle dospělých také děti (mezi nimi několik dvojčat) a nemluvňata narozená v táboře. Sovětští vojáci našli asi 600 mrtvol vězňů, které nacisté zastřelili během svého útěku nebo kteří zemřeli vysílením. Někteří osvobození vězni zaplatili životem za neopatrné a unáhlené přejedení.
Velitel tábora, Rudolf Höss (či Rudolf Höß), při norimberských procesech uvedl, že v Auschwitzu zemřely více než tři miliony lidí. Podle Státního muzea Auschwitz-Birkenau však v tomto táboře zahynulo 1,1 milionu lidí, z nichž přibližně 90 % byli Židé prakticky ze všech evropských států. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B, smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a pseudolékařskými experimenty.
ZDROJ: armyweb.cz, wikipedia.org
foto