Žatecko - Přestože loni na zámku Stekník pokračovaly restaurátorské práce a památka tak stále nebyla plně otevřená, přesto se zvýšil počet návštěvníků na 12 100. V letošním roce restaurátoři ze zámku odejdou, otevře se nová prohlídková trasa, takže by počet návštěvníků mohl opět narůst. Navíc pracovníci zámku chystají další zajímavé akce.
Zámek v blízkosti Žatce mohl být s loňským zájmem veřejnosti spokojený. „Jsem velmi spokojená. Zámek navštívilo 12 100 návštěvníků, což je proti předchozímu roku nárůst o 1100 lidí. Vzhledem k intenzívní stavební obnově, která probíhala uvnitř objektu během celého roku, je nárůst návštěvnosti velmi potěšující. Je zřejmé, že návštěvníky neodradila, a naopak velice zajímala památka, která se neustále mění a vyvíjí do krásy,“ komentoval loňský rok kastelánka Jana Zajíčková.
Co mohlo být problémem, tedy probíhající restaurátorské práce, proměnil nakonec zámek ve svou výhodu – díky vstřícnosti restaurátorů si mohli lidé při několika akcích prohlížet, jak taková obnova probíhá. Pro průvodce to byla sice komplikace, protože museli upravovat svůj výklad, ale ani to nakonec nevadilo.
Nová prohlídková trasa
Letošní rok bude v jistém směru pro zámek Stekník zlomový. Restaurátoři skončili, takže lze zpřístupnit opravený hlavní sál. Proto se na jaře bude připravovat nová prohlídková trasa, která ukáže objekt, jak vypadal za posledních majitelů, jimiž byla rodina švýcarského konzula Gérolda Déteindre. Trasu tvoří prostor sala terreny, chodby, jídelny, kuchyně, pánského pokoje a tzv. rohového pokoje. Její součástí je překrásně zrestaurovaný hlavní sál, s odkrytou původní pozdně barokní výmalbou z druhé poloviny 18. století znázorňující antický chrám s alegoriemi čtyř živlů. Autorem maleb je Christoph Seckel, malíř vedut pozdního baroka.
„Společně s kaplí a chodbou je touto obnovou, která byla financována Ministerstvem kultury ČR, dokončena rekonstrukce již celého západního křídla zámku. Po více než dvacetileté správě objektu Národním památkovým ústavem dojde v letošním roce k plnohodnotnému zpřístupnění více než poloviny obnovených interiérů návštěvnické veřejnosti,“ zdůraznila význam letošní sezóny Jana Zajíčková.
V letošní sezóně proběhnou na Stekníku akce, které se v minulosti osvědčily: kostýmované prohlídky, akce pro děti, prohlídky zahrad, svatováclavské i vánoční programy, ale takéi veleúspěšné Rytířské slavnosti.
Novinkami budou dvě výstavy. K výstavě s názvem Jak se češe do věrtele, věnované pamětníkům chmelových brigád na zámku Stekník v 50. a 60. létech, se připojí v červnu nová výstava s názvem „Nejlepší chmel rodí česká zem“. Výstava navazuje na probíhající projekt Národní kulturní identity (NAKI). V červenci proběhne zahájení putovní výstavy „Neobjevené tváře památek“ projektu fotografky Markéty Novak, která své snové fotografie pořídila na vybraných Neobjevených památkách a také na Stekníku. „Náš zámek si vybrala jako památku, které věnovala výtěžek z aukce svých fotografií, která proběhla při vernisáži výstavy v Praze v 1.listopadu 2018,“ doplnila kastelánka zámku.
Nová fasáda? Letos se připraví projekt
Otevřením nové prohlídkové trasy zdaleka nekončí zkrášlování a znovuobjevování zámku veřejností. Hlavním úkolem pro nejbližší roky bude oprava fasády, která se naposledy opravovala před 40 lety a nyní nedělá zámku dobrou vizitku. Naopak, její oprava pomůže zámek Stekník ještě více zatraktivnit. Letos by se měla provádět projektová příprava.
„Fasádu zdobí bohatá rokoková štuková výzdoba s motivem girland z růží, ta je bohužel na mnoha místech v havarijním stavu. Oprava fasády bude zahrnovat také záchranu této výzdoby. Samotná realizace fasády je závislá na získání finančních prostředků, v plánu je v letech 2020 až 2022,“ přiblížila kastelánka Jana Zajíčková. Dlouhodobým záměrem je pak obnova terasovitých zahrad pod zámkem.