Žatec - K obvyklým předvánočním akcím a výstavám letos přidali pracovníci Regionálního muzea K. A. Polánka jednu neobvyklou: Ve spolupráci s veřejností připravili originální žatecký betlém. Je v něm asi tak půl stovky osob ze Žatce, současných obyvatel i historických osobností, ale může se dál rozrůstat. K vidění je v muzeu až do konce prosince.
Betlém je tradiční symbol Vánoc, do 19. století byl dokonce tím hlavním symbolem, který pak převzal stromeček. „Některé oblasti jsou svými betlémy vyhlášené, třeba Orlickoústecko, své betlémy mají i některá města v okolí. Žatec žádný dosud neměl, tento handicap jsem se rozhodli odstranit,“ uvedla ředitelka Polánkova muzea Radmila Holodňáková při včerejším představení nového díla.
Hlavně a především má žatecký betlém pobavit, což se povedlo, jak ukázala už jeho premiéra. Několik desítek lidí si ukazovalo, koho zná. „To je hlavní smysl, aby lidé našli sebe, své sousedy, své známé. Betlém má ale i edukativní význam, můžeme ho ukazovat třeba i školám – například před chmelničkou je socha lva a císaře Josefa II., představujeme tak místo, které prošlo výraznými změnami,“ vysvětlila ředitelka muzea.
Základem pro betlém se stalo malované žatecké náměstí, jehož autorkou je žatecká malířka Iva Mottlová. Figurky navrhla pracovnice muzea Monika Merdová. Na figurkách jsou pak obličeje žateckých obyvatel – pracovníků muzea, spolků, rodin. Na některých postavičkách je vidět, že jsou dílem dětí a rodičů. Nechybí ani postavičky ze žateckých dějin, včetně těch legendárních, jako je socha Boreše. A kdo by tápal, kdo je kdo, pomůže mu seznam osob, jakýsi manuál betlému.
Další figurky jsou vítány. Lidé je mohou nosit ještě teď v prosinci, nebo až po Novém roce. „Betlém má určitě potenciál se rozšiřovat, chceme ho ukázat i příští rok. A když se výrazně zvětší počet postaviček? Místa je tam zatím dost. Ale my jsme schopní se přizpůsobit a když bude o hodně větší, určitě mu najdeme odpovídající prostor, kam se vejde,“ dodala Radmila Holodňáková.