Žatec - Město Plzeň si v listopadu připomnělo 400 let od dobytí stavovským generálem Mansfeldem, který se svým početným vojskem složených z různých národností pronikl do města Dřevěnou ulicí. Zajímavostí je, že ve vojsku byly tehdy i Žatečtí, kteří se přidali na protestantskou stavovskou stranu.
Známý žatecký primátor Maxmilián Hošťálek, popravený při Staroměstské exekuci, byl členem zemského direktoria. Ve svých zdech na podzim roku 1619 přivítal Žatec dokonce i budoucího zimního krále Friedricha Falckého. Žatec tak má teoreticky podobnou možnost si připomenout 400 let staré událostí, jako to udělala Plzeň. Připomene si v příštím roce návštěvu Friedricha Falckého?
Jak připomíná encyklopedie Regionálního muzea K. A. Polánka, Maxmilián Hošťálek z Javořice byl příslušníkem významné a bohaté žatecké rodiny. V roce 1610 se stal primátorem města. Na zemském sněmu roku 1617 podpořil požadavek šlechty, aby se budoucí král Ferdinand zavázal k dodržování náboženských svobod Rudolfova Majestátu z roku 1609. Po vytvoření zemské vlády (direktoria) v květnu 1618 se stal jejím členem.
Po zvolení Friedricha Falckého českým králem přivítal Hošťálek nového panovníka dne 27. října 1619 v Žatci a v jeho domě (č.p. 144) král přenocoval. Po porážce stavovského povstání byl Maxmilián Hošťálek v únoru 1621 zajat a dne 21. června téhož roku na Staroměstském náměstí v Praze katem Mydlářem popraven mečem,“ uvádí muzejní encyklopedie.
Šlo o události na začátku Třicetileté války, tedy celoevropského konfliktu, v němž proti sobě stály katolické a protestantské strany. Je dobré si připomenout, že protestanství se prosadilo i díky husitskému hnutí v Čechách – a Žatec byl vždy významným husitským sídlem. Proto je přirozené, že bylo i protestantským městem, v této souvislosti se jeho primátor stal členem zemské vlády – direktoria.
Zmiňovaný generál Petr Arnošt Mansfeld z Horního Saska přišel v roce 1618 na začátku válku do Českého království podpořit se svými vojáky české stavy v boji proti katolickým Habsburkům. Byl považován za nejlepšího tehdejšího vojevůdce v českých službách.