Žatec - Koaliční dohoda tří politických subjektů, které od 1. listopadu vedou Žatec, rozhodně nekončí zvolením sedmičlenné rady města. Součástí písemné dohody, kterou podepsali zástupci všech koaličních partnerů, tedy ANO 2011, Volby pro město a Unie pro sport a zdraví, jsou také podmínky další spolupráce a stanovení obecných priorit.
Jedním z nejdůležitějších bodů dohody je možnost rozšíření koalice o další subjekty. „V případě programové shody lze rozšířit tuto dohodu o další koaliční partnery,“ uvádí doslova podepsaná dohoda. Zároveň se zástupci všech tří politických stran zavázali, že nebudou jednat o dohodě s jiným politickým subjektem bez vědomí současných koaličních partnerů.
Pro další rozvoj města je klíčové určení hlavních bodů, které chce koalice v Žatci prosazovat v příštích čtyřech letech.
Prioritní programové body:
- Zachování nemocnice a zvyšování úrovně péče jednotlivých oddělení.
- Nastavení a dodržování koncepčního přístupu k rozvoji města ve všech oblastech.
- Modernizace dopravní infrastruktury.
- Zefektivnění fungování městských společností s ohledem na případnou tvorbu zisku.
- Zajištění podmínek pro bezpečnost občanů.
- Revitalizace centra města.
- Podpora výstavby multifunkční sportovní haly.
- Zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.
- Zajištění rozvoje městských veřejných prostor k odpočinku a trávení volného času.
Pro běžný chod a řízení města je důležité rozdělení kompetencí mezi starostku Zdeňku Hamousovou a místostarosty Radima Laibla a Jaroslava Špičku. Každý z nich má na starosti některé oblasti veřejné správy, odbory radnice či městské organizace. To by mělo zpřehlednit a zjednodušit řízení těchto oblastí veřejné správy, ale zároveň zajistit průběžné informování pro celou radu města.
Rozdělení kompetencí mezi členy nejužšího vedení města má i praktický význam přímo pro obyvatele Žatce. Starostce i místostarostům lze přímo na jejich e-mailové adresy psát návrhy, dotazy, připomínky či kritiku, která se týká oblastí, které mají na starosti. V praxi to znamená například psát starostce v případě školství, místostarostovi R. Laiblovi v případě městské policie či nemocnice nebo místostarostovi J. Špičkovi ohledně pořádku ve městě, turistického ruchu či kulturních zařízení.
„Není to úplná novinka. Lidé se na mne či kolegy mohli se svými dotazy a připomínkami obracet i v minulých letech, také to dělali. Změna je v tom, že zdůrazňujeme rozdělení kompetencí a zároveň připojujeme své e-mailové adresy,“ vysvětlila starostka Zdeňka Hamousová.
Příklady rozdělení úkolů mezi starostku a místostarosty
Starostka Zdeňka Hamousová (
Místostarosta Radim Laibl (
Místostarosta Jaroslav Špička (