Petrohrad – Cesta českých svatých v Petrohradě u Podbořan, soubor patnácti velkých kamenů s plastikami českých světců, lemujících cestu lesem ke zřícenině hradu, si tento týden připomene první výročí. Otevřena pro turisty a veřejnost byla loni 6. října.
Iniciátorem myšlenky byl Petr Kunc z Petrohradu, umělec a znalec historie, milovník regionu a památek, který reliéfy českých svatých i sám vytvořil. S realizací nápadu pomohly i petrohradský obecní úřad a psychiatrická léčebna. Na setkání ke slavnostnímu otevření se loni na místě sešlo několik desítek lidí. Cestu českých svatých pak vysvětil kněz římskokatolické církve z Kralovic na severním Plzeňsku.
Na cestě je pro poutníky a výletníky „připraveno“ patnáct postav z českých dějin, které hrály ve své době významnou roli a později byly svatořečené církví. Ve skutečnosti jich je vlastně šestnáct, protože na jednom z kamenů jsou světci dva – Cyril a Metoděj. Dalšími známými osobnostmi jsou například svatý Václav, sv. Ludmila, sv. Anežka Česká, sv. Vojtěch, sv. Jan Nepomucký a mnozí další. „Nikdo z nich za svého života netušil, že se později stane svatým, každý z nich však žil tak, aby jeho život byl přínosný pro druhé. Jak žijeme my dnes?“ uvádějí autoři Cesty všech svatých na připojené informační tabuli. Poslední, šestnáctý z kamenů zůstává prázdný, tedy bez jména světce. Je určen k zastavení a odpočinku, každý u něj může chvíli přemýšlet a rozjímat, uvádějí autoři.
Cesta českých svatých vede na kopec, na němž stojí stará zřícenina hradu Petršpurk (nověji Petrohrad) a jeho součástí je i později postavená kaple Všech svatých. Ta je z celého hradního komplexu nejvíce zachována a letos ji obecní úřad nechal i odborně zrestaurovat.