Onkolog: Jemné částice v ovzduší po velkém požáru skládky mohou ohrozit lidské zdraví
Ze skládky stoupal velký sloupec dýmu. Foto: čtenář
Louny

Ústecký kraj – Města Most a Litvínov čekají na výsledky měření čistoty ovzduší, které bylo prováděno několik dní po posledním velkém požáru haly na skládce Celio. Některá data jsou ale veřejně dostupná už nyní. A povzbudivé to není. Kouř přitom nezasahuje jen oblast Mostecka, ale při velkých požárech se nese většinou i nad okolní okresy.

Měření provádí Český hydrometeorologický ústav například v Mostě a Lomu. Z grafů, které naleznete níže, je zřetelné, jak se množství škodlivin zvýšilo po mimořádné události na skládce.

Lze sledovat dvě veličiny - PM10 a PM2,5. „PM 2,5 jsou jemné částice , které se mohou dostat z plicních alveolů až do krevního řečiště a jsou podezírané z případné karcinogenity. Na grafech je hezky vidět jak zahoření na Celiu zvedlo koncentraci těchto jemných částic v ovzduší,“ popisuje křivky na grafu MUDr.Petr Jeníček, člen České onkologické společnosti.

„Rizikové je , že tyto jemné částice váží škodliviny z produktů hoření a mohou ohrozit lidské zdraví,“ dodává lékař, který při posledním velkém zahoření v loňském roce o tomto informoval radnici v Mostě, kdy byla situace úplně stejná.

Hala na drcení odpadu včetně uskladněného materiálu začala hořet 19. září (psali jsme ZDE). Nad krajinu se vznesl obří mrak černého dýmu.

0210pozarcelio

Grafy znázorňující náhlý nárůst škodlivin v ovzduší.

 

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru