Ústecký kraj - Chcete se zbavit nepotřebných věcí a nabízíte je k prodeji na internetu? Tak nenaleťte na podvodné praktiky některých falešných kupujících.
Každý z nás už jistě někdy řešil otázku, co s nepotřebným kusem nábytku, nevhodným dárkem, či nenošeným oblečením. Proč s těmito věcmi hned do kontejneru, když můžou přivést do kapsy ještě nějaký ten peníz. Ale ne pokaždé můžete narazit na poctivé zájemce. Své o tom ví muž a žena z Litoměřicka.
Případy podvedených prodejců přes internet řeší v těchto dnech litoměřická policie. S oznámením o podvodném jednání se na ni obrátil mladý muž z Roudnicka, který prostřednictvím internetového bazaru nabídl k prodeji jízdní kolo za částku 15 tisíc korun. Ozval se mu údajný zájemce s tím, že má o kolo zájem, ale prodávající musí nejprve uhradit různé poplatky jako dopravné, pojistné apod., které mu budou po prodeji vráceny.
Tímto způsobem od poškozeného muže získal více než 30 tisíc korun. Když po poškozeném požadoval neznámý podvodník dalších 55 tisíc korun, došel oznámit vše na policii. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Po pachateli policisté pátrají.
Tento případ bohužel není ojedinělý, obdobný případ zaevidovali policisté v září loňského roku a není vyloučeno, že někteří poškození se na policii vůbec neobrátí.
Žena z Litoměřicka zveřejnila na internetových inzertních stránkách inzerát na prodej horského jízdního kola za 30 tisíc korun. Na inzerát reagoval neznámý zájemce s tím, že k realizaci platby je nutné zaplatit předem dopravu, pojištění a další služby. Tyto poplatky ve výši 60 tisíc korun uhradila poškozená žena na bankovní účet v cizině. Po zaplacení poplatků se již neznámý zájemce neozval, bicykl si nekoupil a peníze ženě nevrátil. Po neznámém pachateli policisté pátrají pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.
Kde končí tyto peníze?
Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.