Louny – Vojska pěti států Varšavské smlouvy překročila bez vědomí představitelů tehdejšího Československa hranice naší republiky při kontroverzním vojenském a politickém zásahu v roce 1968 už 20. srpna večer kolem 23. hodiny. Invaze probíhala postupně během noci a většina obyvatel se probudila do chaotické situace s tanky a cizími vojáky na ulicích brzy ráno 21. srpna. I proto se za datum počátku okupace častěji označuje až tento den.
Do Loun přijely první jednotky invazní armády mezi 3. a 4. hodinou ráno, a to po silnici od Mostu. Od dramatických událostí uplyne příští týden padesát let. Je to půl století, ale tato kapitola našich dějin je v myslích mnoha lidí stále živá. Zájemci v Lounech si nyní mohou těžko zapomenutelné chvíle připomenout na výstavě v Oblastním muzeu Louny, kde k výročí událostí srpna 1968 probíhá výstava s názvem Než přijely tanky. Otevřena byla už v červnu a v muzeu je pro návštěvníky k dispozici až do 16. září.
Okupace versus bratrská pomoc
Dvě z invazních jednotek zůstaly umístěné v Lounech, kde měly dohlížet na situaci, další pokračovaly směrem ke Slanému a Praze. Velitelem jednotek v Lounech byl tehdy Semjon G. Kyselev, vedoucím tajemníkem OV KSČ Louny Stanislav Šenkýř. Hned 21. srpna dopoledne spolu oba muži diskutovali na několika jednáních v Lounech společně s dalšími funkcionáři. Na hodnocení situace a vstupu cizích vojsk se ovšem neshodli. Jedna strana ho považovala za nesmyslný a žádala okamžitý odchod sovětských a dalších zahraničních vojáků, druhá naopak tvrdila, že zásah je nutný a že vojáci přišli jako „bratrská pomoc“ proti kontrarevoluci. Všechny orgány města Loun zasedaly opakovaně a všechny ve svých prohlášeních vojenskou invazi odmítly jako nelegální a zbytečný akt. „Zachovejme klid, dáme socialismu zase lidskou tvář!“ uváděli s přehnaným optimismem poslanci tehdejšího Okresního národního výboru v Lounech.
Vojáci zůstali v Československu přes dvacet let
Okupaci odmítala také drtivá většina obyčejných lidí, běžní obyvatelé Loun a okolí. Ve městě se objevily nápisy v latince i azbuce, vyzývající vojáky k odchodu, v některých se uplatnil i český černý humor a veršovánky, tak jako tomu bylo i při různých cedulkách v ulicích českých měst v době kolem listopadu 1989. Přání lidí i politických představitelů ze srpna 1968 ovšem dlouho nebyla nic platná: přišla tzv. normalizace a sovětští vojáci v naší zemi zůstali až do roku 1990.
Přijďte se podívat na zajímavou výstavu fotografií, článků a dobových dokumentů do lounského muzea. Pohnuté okamžiky našich dějin i po padesáti letech určitě stojí za připomenutí. Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí; od úterý do pátku je to od 9 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin. Výstava Než přijely tanky je přístupná do 16. září.