OBRAZEM: V Žatci si připomněli tragédii Českého Malína, který vyvraždili a vypálili nacisté
75. výročí vypálení Českého Malína. 4x foto: město Žatec
Louny

Žatec - Stejnou tragédií jako české Lidice prošel Český Malín na Ukrajině. Před 75 lety obec českých osadníků nacisté vyvraždili a zapálili. Vzpomínka na malínské oběti se každý rok v červenci koná u památníku před žateckým městským hřbitovem. Stejně tak to bylo i letos, pieta se uskutečnila v neděli dopoledne.

Se svou zdravicí připomněl malínskou tragédii i český prezident Miloš Zeman prostřednictvím Petra Mužáka z kanceláře prezidenta. Miloš Zeman ve svém projevu zdůraznil, že na tragédii v Českém Malíně se nesmí nikdy zapomenout.

Ve stejném duchu hovořil u památníku před žateckým hřbitovem také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Zločin vždy zůstane zločinem a nikdy nesmí být zapomenut. Stovky nevinných zemřely jen proto, že šlo o Slovany, doplatily na velmocenské choutky jiného státu.

Nesmíme zapomenout ani na statečnost Volyňských Čechů, kteří tvořili jádro Svobodovy armády. Mnozí z nich položili život. Mají naši úctu a jejich památka si zaslouží, abychom si každý rok připomínali jejich oběti a abychom slíbili, že něco podobného už nikdy nedopustíme,“ řekl O. Bubeníček.

Český Malín na Ukrajině založili ve druhé polovině 19. století čeští přistěhovalci ze Žatecka, Lounska a Rakovnicka. Velká část Čechů z Volyně se po druhé světové válce vrátila do vlasti svých předků a usadila se v Žatci a okolí. Jedním z nich byl Bohumil Filípek, který jako jeden z mála přežil nacistické vraždění v Českém Malíně 13. července 1943.

2307malin1

Byl totiž tehdy v malínské nemocnici. Když pacienti viděli, co se v obci děje, schovali se do sklepa. Ani tam ale nebyli úplně v bezpečí. Jeden z nacistů hodil dolů granát. „Odrazil se asi dvakrát na schodech. Já tam byl skrčený uprostřed, tak mi spadl ke špičce nohy. A jak dopadl, trochu jsem do něj kopl. Odkulil se a já si v duchu říkal: Pane Bože, snad jsme šťastní, snad to nebouchne. A najednou granát třikrát prsknul, zakouřilo se a žahnul,“ vzpomínal po válce Bohumil Filípek. Výbuch zasáhl ruského vojáka, jedné ženě utrhl nohy a samotného Bohumila popálil.

Děsivých vzpomínek ale bylo víc. Přeživší pamětník pak totiž ještě viděl, jak umírají ostatní lidé, známí a sousedé. „Zahnali je do kostela, tam to polili a zapálili. Všechno hučelo, zrovna přišel vítr. Pak pršelo, to už bylo ale všechno srovnané se zemí,“ vyprávěl B. Filípek po letech.

Nacisté vtrhli do Českého a sousedního Ukrajinského Malína ten den brzy ráno. Údajným důvodem bylo napadení německých vojáky oddílem banderovců.

Nacisté část mladíků nechali odehnat dobytek a odvážet nakradený majetek. Skupiny mužů a žen pak odváděli do Ukrajinského Malína, kde zajatce zavřeli do kostela, školy a jiných budov, které polili benzínem a zapálili. Kdo se snažil utéct, toho zastřelili. Většinu starých lidí, žen a dětí odvedli vojáci zpět do Českého Malína. Prý je propustí. Místo toho je zavřeli do stodol a také upálili.

Celkem nacisté zavraždili čtyři sta lidí, 374 Čechů a 26 Ukrajinců.

2307malin2

2307malin3

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru