Žatec - Popravu pěti odbojářů, kteří zemřeli 18. července 1949 za přípravu vojenského převratu, připomněla tradiční vzpomínková akce na radnici a v Nákladní ulici. Tam bydlel kapitán Karel Sabela, nejznámější člen protikomunistické odbojové skupiny Praha – Žatec, předválečný důstojník, poté člen cizinecké legie a zahraniční československé armády.
Po únoru 1948 bylo několik plánů na svržení tehdy nového režimu. Skupina Praha – Žatec ale připravovala největší akci posledního roku. Zapojeny do ní měly být stovky lidí včetně vojáků, příslušníků SNB či železničářů. Plány počítaly se zapojením vojenských posádek v Žatci, Plzni, Chomutově, Litoměřicích i dalších městech.
K převratu ale nedošlo, spiklenci byli pozatýkání a postaveni před soud. Pět z nich bylo odsouzeno k trestu smrti, který byl vykonán právě před 69 lety. Na popravišti skončili vedle Karla Sabely také Miloslav Jebavý, Vilém Sok-Sieger, Josef Gonic a Bohuslav Hubálek.
Ač skupina byla velmi rozsáhlá, jejími centry byly právě Praha a Žatec. Hlavní postavou byl nejspíše Miloslav Jebavý, bývalý příslušník Cizinecké legie ve Francii, který se po válce vrátil do Československa a pracoval v exportní firmě. Skupina měla kontakty na generálním štábu, což byli Josef Gonic a Vilém Sok-Sieger, ve sboru SNB i mezi civilisty, mezi nimiž hrál důležitou roli obchodník Bohuslav Hubálek.
V Žatci, druhém centru skupiny, bylo napojení na vojenskou posádku, odtud měla ostatně vyjet skupina tanků pod velením Karla Sabely a pomoci s obsazením letiště v Ruzyni a několika ministerstev. Také zde působil restauratér Jiří Voves, který zajišťoval spojení s dalšími účastníky odboje – na rozdíl od pěti dalších kolegů nebyl odsouzen k smrti, ale k doživotnímu vězení. V něm po deseti letech zemřel.