Hanka Tyburcová v červnu dostudovala Veterinární univerzitu. Chce se věnovat praxi velkých hospodářských zvířat. I proto, že lidí v tomto oboru je obrovský nedostatek. Foto: soukromý archiv
Lidé

Meziboří – Slyšeli jste někdy o Open Gate? Prestižním gymnáziu za Prahou s mezinárodním učitelským sborem, jehož absolventi mají otevřeny dveře na všechny významné univerzity po celém světě. A s ročním školným v řádu stovek tisíc. I tak tam studují třeba i děti z dětských domovů a sociálně slabších rodin. Díky stipendiu. Že je možné jej získat, dokazuje i Hana Tyburcová z Meziboří.

Dnes je z ní již čerstvá absolventka Veterinární univerzity v Brně. Obor vystudovala v angličtině, což pro ni nebyl problém. Z Open Gate má totiž mezinárodní maturitu a bohaté zkušenosti s výukou angličtiny. Zájem o tento jazyk ji ke studiu přivedl. „Netušila jsem, že Open Gate existuje do chvíle, než mi o něm řekla učitelka přednesu na Základní umělecké škole v Litvínově. I její syn tam studoval. Velmi mě nadchla možnost studovat v angličtině. Maminka mě podpořila a vybídla, ať se tam jedeme podívat a zařídila i schůzku. Rovnou mi nabídli, ať si zkusím napsat přijímačky nanečisto. Když viděli výsledky, ředitel školy volal mamince, ať okamžitě napíšeme nadaci a zažádáme o sociální stipendium,“ vzpomíná na moment, který změnil její život. V té době studovala na klasickém osmiletém gymnáziu v Litvínově, přechod na Open Gate v průběhu studia nicméně škola běžně umožňuje.

Hanka Tyburcová chce motivovat všechny mladé talentované lidi, kteří by rádi studovali na Open Gate či v cizině, ať se svých snů nevzdávají a zkusí získat stipendium u rodinné nadace Kellnerových. Foto: soukromý archiv

Uspět se žádostí u The Kellner Family Foundation bylo pro Hanu Tyburcovou a její maminku zásadní, bez toho by se musela studia na prestižní škole vzdát. Hana i řada jejích spolužáků jsou důkazem, že nejde o reklamní trik. „Naše třída byla ryze česká, jednalo se nicméně o průřez všemi sociálními vrstvami – od dětí z dětských domovů až po děti z bohatých poměrů. Ve třídě bylo jen sedmnáct studentů, což zajišťuje individuální přístup. Většina z nás byla ubytována na tamních kolejích, což tedy bylo i podmínkou pro podporu od nadace. Díky tomu jsme toho ale spolu zažili opravdu hodně, společně jsme trávili volný čas, učili se,“ vzpomíná na krásná léta v Babicích za Prahou.

V areálu kolejí gymnázia Open Gate jsou i stáje. Díky jízdě na koni si mohla Hanka Tyburcová budovat vztah k velkým zvířatům. Místo koní pak ale dala přednost těm hospodářským. Foto: soukromý archiv

Vytoužené angličtiny se jí dostalo požehnaně. „Do deváté třídy probíhala výuka klasicky v českém jazyce, jen matika byla v angličtině a následně od druhého pololetí i dějepis. Od kvinty už pak bylo mimo českého jazyka, tělesné, výtvarné a hudební výchovy vše v angličtině. Dějepis jsme měli jak v angličtině, tak v češtině,“ potvrzuje Hana Tyburcová.

Může také porovnat studium s klasickou státní školou: „První dva roky středoškolského studia byly srovnatelné s klasickým gymnáziem, ovšem ve stylu západních zemí – místo biflování šlo skutečně o pochopení problému a látky. Hodně jsme psali eseje, prezentace, debatovali jsme a tvořili jsme skupinové projekty.“

Od septimy už se na Open Gate zcela studuje dle mezinárodního IB programu, kdy se studenti již blíže zaměřují na to, čemu se chtějí v budoucnu věnovat. „Jeden z předmětů musel být český jazyk, jakožto mateřský jazyk. Dále povinně angličtina a matematika. Pak si každý volil po jednom předmětu z nabídky přírodních věd a humanitních věd, šestý předmět jsme si mohli libovolně zvolit. K tomu jsme ještě měli předmět Theory of Knowledge, což bylo cosi jako filozofie,“ vysvětluje Hana Tyburcová s tím, že v tomto předmětu se hodně psali eseje. „Sepsání eseje pak bylo zásadní i pro získání mezinárodní maturity. K tomu jsme v rámci maturity psali ještě Extended Essay v rozsahu čtyř tisíc slov, což byla esej z námi zvoleného předmětu,“ popisuje Hana Tyburcová, co vše musí studenti školy zvládnout k mezinárodní maturitě.

Po maturitě na Open Gate si zvolila studium na Veterinární univerzity v Brně. I zde studovala v angličtině. Foto: soukromý archiv

Tak jako je tomu v Americe, studenti si volí u předmětů úroveň obtížnosti. „Minimálně tři z nich musely být na vyšší úrovni. Já si zvolila vyšší úroveň u ekonomie, globální politiky a angličtiny, kde jste si však mohli ještě zvolit, zda se budete zabývat spíše literaturou, nebo jazykem jako takovým obecně. Ostatní předměty se pak studují na standardní úrovni, i když byli i tací, kteří si vzali i více předmětů na vyšší úrovni.“

Součástí studia jsou také výměnné pobyty. „V kvartě jsme byli v Anglii. V sextě jsme měli výjezd do země podle námi studovaného třetího jazyka. Já jsem byla v Německu, spolužáci ve Španělsku, Francii. V septimě se pak vyjíždělo na další pobyt, kdy jsme si mohli zvolit, zda pojedeme do Banátu do Rumunska nebo do Indie. Já jsem jela tehdy do Banátu, tudíž jsem se pobytu v Indii nezúčastnila, ale muselo to být skvělé. Kdo tam jel, pomáhal v chudých vesnicích stavět třeba schody či školy, ale pak nějaký čas strávil i v bohatých rodinách, které běžně měly služebnictvo. Nepřišli jsme ani o takové klasické věci jako jsou taneční, maturitní ples, poslední zvonění atd.“

Stipendium i pro vysokoškoláky

Nadace podporuje i studenty vysokých škol, pokud se chystají studovat v zahraničí. Pokud chtějí studovat v Česku, mají tuto možnost pouze absolventi Open Gate, což byl případ i Hany Tyburcové. Ta totiž, přestože původně snila o životě v cizině, se nakonec rozhodla dále studovat v Česku, byť opět v angličtině. „Šanci získat stipendium má opravdu každý. Doporučuji se nebát, podívat na web nadace, doložit všechny požadované dokumenty a podat si žádost,“ vyzývá Hana Tyburcová, jejíž příběh může být pro ostatní motivací.

„Celé studium pro mě bylo osobnostně velmi obohacující a jsem nadaci nesmírně vděčná, že mě takto podpořila, navíc i na vysoké škole. Tam bylo studium velmi zajímavé i díky tomu, že jsem měla spolužáky z celého světa – ze severských zemí, Německa, Kypru, ale třeba i z Jižní Koreje. Díky tomu můžete poznat různé mentality, zvyklosti a přístupy odlišných kultur,“ vyzdvihuje zajímavosti čerstvě dostudovaná veterinářka. Se spolužáky hodlá zůstat nadále v kontaktu: „Založili jsme si na sociálních sítích skupinu, abychom například mohli sdílet případy z naší veterinární praxe. A taky díky ní máme možnost se domluvit, že se třeba jednou za pět let sejdeme.“

Při studiích v Babicích i v Brně podporovala Hanku Tyburcovou nadace The Kellner Family Foundation. Foto: soukromý archiv

Jak se podpoření studenti, do nichž nadace vložila miliony korun, odvděčí? Po dokončení školy mají povinnost v průběhu patnácti let splnit podmínku, že budou po dobu tří let pracovat v České republice nebo ve prospěch České republiky. Pro nadaci je to důležité, protože prostřednictvím podpory studentů chce přispívat primárně k rozvoji společnosti zde v České republice. „V průběhu studia bylo povinností každý rok udělat nějaký výstup – já jsem psala příspěvky na blog,“ vysvětluje Hana Tyburcová. Ta si mimochodem neplánuje otevřít klasickou veterinární praxi zaměřující se na malé rodinné mazlíky. Chce se věnovat praxi velkých hospodářských zvířat, jelikož ty jsou jejímu srdci bližší, a navíc je těchto veterinářů v Česku nedostatek.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru