Žatec - Ze zcela neznámého místa má být připomínka historie. Snaží se o to Spolek rodáků a přátel města Žatce, německý Nadační spolek Saaz /Žatec s Židovskou obcí Teplice a Městem Žatec.
Prostor plánují uvést alespoň do takového stavu, ve kterém byl, než ho Němci během druhé světové války zpustošili, kdy v areálu parkovala auta wehrmachtu. Po roce 1945 se zde uskutečnilo jen osm pohřbů. Po roce 1950 pak došlo k uzavření hřbitova. „Česká Wikipedie uvádí, že se zde dochovaly pouze čtyři náhrobky. Při odkrytí padlých stromů, křoví, plevele a náletových dřevin jsme však odkryli a očistili až 15 hrobů s náhrobky,“ přibližuje správce Petr Šimáček. A podělil se ještě o jednu zajímavost: „Málokdo ví, že židovský a městský hřbitov oddělují dvě zdi. Je to dáno tím, že křesťané nechtěli být pochováváni za jednou zdí s židovským hřbitovem. Proto jsou dvě. Prostor mezi nimi jsme od náletových dřevin před časem vyčistili,“ přiblížil předseda spolku rodáků.
Areál židovského hřbitova v sousedství městského hřbitova v Pražské ulici je poměrně rozsáhlý, rozkládá se na celkové ploše 3200 metrů čtverečních. Byl založen roku 1869. Přítomnost židovské komunity v Žatci se však datuje od 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé, kteří se věnovali obchodu. Počet tamních židovských obyvatel činil v roce 1930 při sčítání 944 osob, což bylo více než pět procent. Na rozkvětu Žatce se ve velké míře podíleli právě židovští obchodníci s chmelem, jejich výstavní budovy a sklady chmele tvoří základ kulturního dědictví UNESCO v Žatci. Téměř neznámé a zanedbané místo by se tedy mělo proměnit v důstojnou připomínku žatecké židovské komunity.
Široké veřejnosti bude žatecký židovský hřbitov, včetně obřadní síně, zpřístupněn letos v sobotu 5. dubna od 10 do 17 hodin, jako jeden z turistických cílů zahájení nové turistické sezóny ve městě Žatec.
Text a foto: rž