Mostecko - V místech, kde se hlubinným způsobem na Mostecku těžil tradiční energetický zdroj, hnědé uhlí, se budou zkoumat nové technologie. V areálu někdejšího dolu Centrum má vzniknout terénní laboratoř, kde se bude vyrábět takzvaný zelený vodík. Zkušenosti tam budou přímo na místě nabírat vysokoškoláci z ústecké univerzity.
„Rozbíhají se projekty v Operačním programu Spravedlivá transformace. Jeden ze strategických projektů, který je připravovaný, je GET centre UJEP, kde skupina Sev.en je partnerem. Jedna z aktivit toho projektu je vznik pilotního provozu pro výrobu zeleného vodíku, který bude vyrábět vodík pomocí fotovoltaiky," říká Vít Kopecký, manažer transformačních projektů skupiny Sev.en.
Univerzita vytvoří studentský program a studenti si budou moci vyzkoušet výrobu zeleného vodíku přímo v praxi. „Realizaci tohoto projektu vidím jako velmi důležitou, jelikož praktické části výuky na vysoké škole jsou částmi nejdůležitějšími, zároveň jsou nejzajímavější a hlavně nejzábavnější. Díky této laboratoři v rámci projektu by se student v budoucnu mohl podívat na průmyslové řešení výroby zeleného vodíku a poté se sám podílet na tomto provozu," hodnotí student ČVUT Vít Klajbl, který se ve svých pracech zabývá energetikou.
S největší pravděpodobností by terénní laboratoř měla vznikat v roce 2024, zahájení pilotního provozu je v plánu v roce 2025.
Na projektu se podílí vedle ústecké univerzity a energetické skupiny Sev.en také ÚJV Řež.
Více v naší reportáži.